Pielęgnacja lnu

Len to naturalna tkanina o niesamowitych właściwościach. Zimą len cudownie otula i chroni przed utratą ciepła, natomiast latem odwrotnie - chłodzi i szybko odprowadza nadmiar wilgoci. Dodatkowo ma właściwości antybakteryjne i antyalergiczne, dlatego jest doskonały dla dzieci oraz dla osób z problemami skórnymi. Len nie podrażnia i stwarza najlepszy mikroklimat dla naszej skóry. Sprawia, że czujemy się komfortowo i przyjemnie a zarazem wyjątkowo.

Jak zatem dbać o len, żeby służył nam jak najdłużej?

Nic w tym trudnego. Len produkowany współcześnie jest poddany wstępnej obróbce, dlatego jego domowa pielęgnacja nie różni się zbytnio od pozostałych tkanin. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów:

1. Przygotowanie

Lniane tekstylia umieść w pralce w taki sposób, aby nie były mocno ściśnięte. Naturalne tkaniny potrzebują miejsca w bębnie na swobodne przemieszczanie się. W przeciwnym razie powstaną trwałe zagniecenia lub zniekształcenia. Pamiętaj, aby prać tkaniny w podobnych kolorach.



2. Środki piorące

Do prania lnu wybieraj delikatne proszki, najlepiej te przeznaczone dla dzieci. Len nie toleruje silnych detergentów i wybielaczy! Mogą osłabić i odbarwić tkaninę. Nie stosuj płynów zmiękczających. Mogą oblepić włókna lnu i spowodować utratę jego cennych właściwości, np. takich jak absorpcja wody.

3. Wybór programu

Len spokojnie można prać w pralce w temperaturze 30-40 stopni. Jeśli zdecydujesz się na pranie ręczne pamiętam, że woda nie można być ani zimna ani gorąc. Dodatkowo stosuj delikatne ruchy: nie szoruj i nie pocieraj tkaniny oraz nie wykręcaj, tylko delikatnie odciśnij nadmiar wody.

4. Wirowanie

Największym zagrożeniem dla lnianych, ale i wszystkich naturalnych włókien, jest mocne wirowanie w pralkach na wysokich obrotach. Powoduje ono łamanie włókien, czego efektem są trwałe zagniecenia, których nie rozprasuje nawet najlepsze żelazko ze stacją parową. Dlatego ustaw wirowanie na poziomie max. 400 obrotów/min albo zrezygnuj z niego całkowicie i tak jak w przypadku prania ręcznego, po prostu delikatnie odciśnij z nadmiaru wody.

5. Suszenie

Len uwielbia naturalny przepływ powietrza, dlatego po lekkim wirowaniu lub odciśnięciu wody, strzepnij tkaninę i nadaj jej pierwotny kształt. Dzięki temu tkanina zyska naturalną strukturę i prasowanie nie będzie konieczne. Następnie rozwieś na wieszaku lub suszarce albo rozłóż na płasko w zacienionym miejscu. Nadmierna ekspozycja na słońce może odbarwić lniane tkaniny zwłaszcza w intensywnych kolorach.
Jeśli jesteś zwolennikiem suszarki bębnowej, w przypadku lnu staraj się jej unikać. Suszarka bębnowa może skrócić żywotność tkaniny, powodując trwałe zagniecenia i mocne skurczenie materiału. Jeśli jednak to konieczne, ustaw suszarkę na najdelikatniejszy i najkrótszy program. Wyjmij tkaninę zaraz po zakończeniu programu, gdy jest jeszcze nieco wilgotna. Suszarki bębnowe sprawiają, że len staje się nieco milszy w dotyku i bardziej spulchniony, jednakże należy pamiętać, że tego typu suszenie skraca jego żywotność.

6. Prasowanie

Len tak naprawdę nie wymaga prasowania. Najwięksi zwolennicy lnu uwielbiają jego naturalną, spulchnioną fakturę. Jeśli jednak chcesz uzyskać elegancki, gładki wygląd tkaniny lnianej, nic nie stoi na przeszkodzie :) Len jest bardzo odporny na wysoką temperaturę żelazka i pary wodnej więc śmiało można go prasować, najlepiej gdy jest jeszcze nieco wilgotny. Można użyć spryskiwacza z wodą.

Jeśli już raz przekonasz się do lnu, to nie będziesz chciał/chciała z niego zrezygnować, a pielęgnacja okaże się łatwiejsza i o wiele bardziej intuicyjna niż myślałeś/myślałaś. Jeśli masz jakieś wątpliwości, jak dbać o lniane produkty, służę pomocą.

Chętnie odpowiem na wszelkie pytania pod adresem hej@lennea.pl

lennea_00321.jpg  jak dbać o lenpielęgnacja lnu

jak dbać o len

Na górze
koszyk
zamknij
powrót
Konto
zamknij
Menu
zamknij